• Facebook Social Icon

©2016 by Tree Of Veda טיפולים הוליסטים אוסקר ונועה. Proudly created with Wix.com

על הבלוג שלנו  > 

בלוג  Tree Of Veda

  • אוסקר ונועה

ניקוי רגשי

עודכן ב: 25 אפר 2019

שלום חברים וחברות,


בפוסט זה נמשיך בנושא ניקוי אביב אך הפעם בהיבט הרגשי.


כשמדברים על תהליכי ניקוי של הגוף לרוב מתייחסים להיבט החומרי, כלומר מה לאכול, כמה לאכול, איזה צמחי מרפא יש לצרוך וכד'. אך חשוב להבין שבמקביל לרובד החומרי בגופינו ישנו גם הרובד הרגשי.


עולם הרגשות שלנו הוא עשיר ובעל השפעה מכרעת על גופינו הפיזי ועל התודעה שלנו. המערכת הרגשית שלנו פועלת ללא הפסקה, בדומה לגופינו, בניסיון לתת פרשנות בסיסית לרשמים התמידיים שאנו קולטים. בכך המערכת הרגשית משמשת אותנו ככלי תקשורתי ראשוני והכרחי בינינו, לבין עצמינו ולבין סביבתנו.
נישמע קצת מסובך? אכן, אבל בקצרה ניתן להסיק ולומר שיש צורך לתת כמה שיותר מקום לעולם הרגשי שלנו, בכל עת ועת. במיוחד כשמדברים על תקופה של ניקוי הגוף, תקופה שמאופיינת ברגישות גבוהה.

תורת האיורוודה אינה מבדילה בין רגש לחומר ומתייחסת אליהם כשווים. כלומר חומר לא מעוכל בגופינו (סנסקריט- אמה) מורכב גם ממזון וגם מרגשות שלא התעכלו כהלכה.

בתקופת האביב תקופה של ניקוי הגוף, אנו רוצים לנקות את מה שהצטבר במשך החורף ואין לנו בו צורך יותר. בדומה כך נרצה לעשות גם עם רגשות. במשך תקופה מצטברים להם הרבה רגשות לא מעוכלים או רגשות לא מובעים.


חשוב לציין שאנו חיים כיום בחברה עצורה רגשית, כלומר מבנה חברתי עם חוקים ברורים מאוד מה מותר ומה אסור, מה מנומס ומה לא, מה טוב ומה רע ועוד מסגרות שמגבילות אותנו רגשית. כמו כן החיים כיום מאוד מהירים ומלאי גירויים ולא תמיד יש לנו זמן להביע ולעכל את כל רגשותינו כראוי.

לכן הרבה פעמים אנו לא מצליחים לתת מקום הולם לעולם הרגשי שלנו. ובכך אנו נאלצים לדחוק את רגשותינו לפינה חשוכה בתוך עצמינו ולא להתמודד איתם. אך עם הזמן רגשות לא מעוכלים (אלה שנדחקו לפינה) מתחילים להצטבר ולגדול. בכך יכולות להיווצר חסימות ועומס בצורה ממשית ופיזית, בצורת מחלה.

ביטויים לכך הן תופעות של דיכאון, עייפות כרונית, עצבנות וחוסר חשק, כעסים בלתי נשלטים, חולשה של המערכת החיסונית ועוד תופעות רבות.

רגשות הם הרבה יותר מעודנים מחומר אך זה לא אומר שהם פחות חשובים ומשפיעים, כמו שאויר לא פחות חשוב ומשפיע ממים ואולי אפילו להיפך.


אז מה עושים עם כל הרגש הזה?


דבר ראשון, זה להכיר בעולם הרגשי שלנו ולזכור את חשיבותו.


דבר שני, זה לנסות לתת מקום של ביטוי לרגשות שלנו. כלומר לעכל ולהביע את רגשותינו בצורה בריאה.


לשמחתנו ומזלנו, ניתן לעשות זאת במגוון דרכים יצירתיות: ישנם כיום מטפלים רבים שמתמקדים בטיפול רגשי, כמו כן יש מגון עשיר של סדנאות וריטריטים שהפוקוס בהם הוא על עבודה רגשית בכל הרמות. אתם מוזמנים לחקור ולהתנסות בעצמכם ולבחור במה שאתם מתחברים אליו. סדנאות לדוגמה: קונסטלציה משפחתית, הילד הפנימי, ויפאסנה, ריברסינג, טיפולי מגע ועוד.

כמובן שניתן לעשות עבודה רגשית גם לבד במגוון דרכים כמו: ויזן קווסט, טיול לבד בטבע, מדיטציה ועוד.

חשוב לציין שלנקות רגשות תקועים או לא מעוכלים הרבה יותר קל ויעיל לעשות זאת עם תמיכה ועזרה מבחוץ, אבל כמובן שזה תלוי באדם.


אז אם החלטתם להעניק מתנה אדירה לעצמכם ולנקות את גופיכם באביב, עצתי היא שתבחרו גם דרך יעילה ונעימה לכם, לעבור ניקוי רגשי ולהשיל מעצמכם רגשות שכבר אין בהם צורך והם רק חוסמים ומכבידים. בכל דרך שתבחרו חשוב שתזכרו לעשות זאת במרחב שמאפשר חיבור רגשי ופיזי בטוח ומיטיב עמכם.


חג ניקוי שמח ומי שרוצה לשמוע עוד מוזמן.נת לפנות אליי בהודעה דרך האתר או בדף הפייסבוק.

אוסקר
#ניקוי_אביב #ניקוי_רגשי #השראה #איורוודה